Angelina Jolie:Vyslankyně dobré vůle

26. října 2006 v 18:03 | Irmik |  UNHCR

Od roku 2001 cestuje známá americká herečka Angelina Jolie po světě, aby pomohla uprchlíkům. Pracovala společně s terénními pracovníky UNHCR a pomáhala uprchlíkům ve více než 20 zemích.
Práce vyslankyně dobré vůle:
Začátkem roku 2001 se Angelina Jolie obrátila na Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) s dotazem, jak by mohla uprchlíkům pomáhat. Chtěla se dozvědět něco víc o humanitárních operacích. Krátce po absolvování informativních schůzek v UNHCR ve Washingtonu se vydala do Pobřeží slonoviny, Tanzánie a Sierry Leone, kde strávila několik týdnů setkáváním s uprchlíky a prací s terénními pracovníky UNHCR.V červenci 2001 procestovala s UNHCR Kambodžu a v srpnu strávila týden s afghánskými uprchlíky v Pákistánu.
27. srpna 2001 byla Jolie jmenována velvyslankyní dobré vůle UNHCR. Přijala odpovědnost za setkávání s uprchlíky pěti kontinentů a za prosazování ochrany uprchlíků na celém světě.
Jolieová už přes pět let cestuje s UNHCR do odlehlých a zpustošených končin, setkává se s uprchlíky a terénními pracovníky ve dvacítce zemí a regionů. Mezi oblastmi, které navštívila, jsou Sierra Leone, Tanzánie, Pobřeží slonoviny, Pákistán, Kambodža, Thajsko, Ekvádor, Keňa, Namíbie, Kosovo, Srí Lanka, Ruská federace, Jordánsko, Egypt, Čad, súdánský region Dárfúr a Libanon.
Během několika cest si vedla deník. Deníky z prvních čtyř cest vyšly před dvěma lety knižně jako "Záznamy z cest: návštěvy u uprchlíků v Africe, Kambodži, Pákistánu a Ekvádoru" (říjen 2003, Simon and Schuster) (viz v angličtině Notes from My Travels).
Její novější deníky z cest za uprchlíky publikoval UNHCR na svých mezinárodních internetových stránkách, přečíst si je můžete v angličtině zde.
V říjnu 2003 bylo Angelině Jolie uděleno vůbec první ocenění Citizen of the World, o němž rozhoduje Asociace korespondentů OSN (UNCA) v New Yorku. Asociace vyzdvihla práci Angeliny Jolie jako velvyslankyně dobré vůle UNHCR. Za záslužné označila to, jak Jolieová obrací pozornost světových sdělovacích prostředků na zapomenuté uprchlické krize.
Kromě práce v terénu je Angelina zapálenou obhájkyní práv uprchlíků, která připomíná v mnoha zemích na osobních schůzkách představitelům tamních vlád. Aktivně spolupracuje se školami tím, že propaguje vzdělávací materiály UNHCR. Poslední čtyři roky působila ve Spojených státech jako čestná patronka výroční soutěže o nejlepší školní plakát ke Světovému dni uprchlíků a v roce 2004 byla čestnou patronkou řecké školní soutěže o nejlepší esej na téma problému uprchlictví, na níž se podílelo řecké ministerstvo školství.
Jolieová se každoročně 20. června účastní Světového dne uprchlíků, moderuje veřejné akce a poskytuje sdělovacím prostředkům rozhovory, v nichž vyslovuje své znepokojení nad osudem uprchlíků. 16. června 2004 ve Washingtonu slavnostně zahájila pětidenní sérii akcí ke Světovému dni uprchlíků společně s představiteli UNHCR, tehdejším americkým ministrem zahraničí Colinem Powellem a několika dalšími vysokými představiteli americké vlády. Angelina ve Spojených státech společně s UNHCR prosazuje a zaštiťuje projekt, který má zajistit samostatně přijíždějícím nezletilým žadatelům o azyl asistenci a právní pomoc.
Bezprostředně poté odletěla do Barcelony na akce Světového dne uprchlíků se zástupci UNHCR a mnoha váženými hosty. Akce probíhaly v kontextu Barcelonského fóra. 20. června 2004 byla čestným hostem na slavnostním předávání cen Nansen Refugee Awards v barcelonském Palau.
V lednu 2005 se Angelia Jolie zúčastnila výročního zasedání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. Na panelových seminářích vedla diskuse o možnostech pomoci velkých společností při řešení nelehkého údělu uprchlíků na celém světě. Zdůrazňovala významnou roli, jakou může soukromý sektor sehrát při odstraňování bezmoci uprchlíků tím, že podpoří rozvoj jejich znalostí a dovedností a zajistí, že se stanou pozitivními aktéry rozvoje společnosti.
V březnu 2005 byla s generálem Colinem Powellem čestným hostem na slavnostní večeři pořádané organizací USA for UNHCR a Kuvajtsko-americkou nadací. Večeře vynesla 1 milion dolarů pro irácké ženy a děti, které stihl osud uprchlíků. Při této příležitosti Jolieová oznámila zprovoznění nového Národního centra pro děti uprchlíků a přistěhovalců. Při následných schůzkách s americkými zákonodárci v Kongresu znovu obhajovala právo samostatně přijíždějících dětí žádat o azyl ve Spojených státech.
15. června 2005 Jolie zahájila ve Washingtonu početné akce Světového dne uprchlíků společně s ministryní zahraničí Condoleezzou Riceovou a hoteliérem Paulem Rusesabaginou, který v době genocidy ve Rwandě v roce 1994 poskytl ochranu lidem prchajícím před vražděním. V Kongresu se také sešla s americkými senátory a žádala je o podporu pro naléhavě nutné operace na pomoc pro uprchlíky a jejich ochranu.
Angelina Jolie je sice oceňována jako zanícená obhájkyně uprchlíků, ale je také štědrou dárkyní do rozpočtu UNHCR. Darovala prostředky mnoha terénním operacím v Africe, Asii, na Blízkém východě, na Balkáně a na americkém kontinentu. Bývá často prvním soukromým dárcem, který zareaguje na prosby UNHCR o finanční dary pro mimořádné případy a zapomenuté uprchlické krize na různých místech planety. Když jede na pracovní cesty s UNHCR, hradí si sama veškeré výdaje. Rovněž si sama financuje náklady spojené s aktivitami kolem Světového dne uprchlíků a s dalšími podobnými projekty na pomoc uprchlíkům.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 david david | E-mail | Web | 3. února 2007 v 20:59 | Reagovat

ta je ale hodná!!!!!!!!!!

2 Irmik Irmik | 3. února 2007 v 23:09 | Reagovat

jj je...moc

3 Denča Denča | 3. května 2007 v 12:19 | Reagovat

JE MOC HODNÁ...

4 Karel Karel | 3. května 2007 v 12:20 | Reagovat

mír

5 monča monča | 16. listopadu 2007 v 21:09 | Reagovat

Angie je prostě nej a já ji mám moc ráda

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.