Angelina navštívila Libanon

16. března 2016 v 12:18 | Irmik |  Zprávy
Řízení krize v Sýrii

http://www.unhcr.org/thumb1/56e804f86.jpg

Bekaa Valley, Libanon, 15.března (UNHCR) - UNHCR zvláštní vyslanec Angelina Jolie Pitt v úterý vyzvala světové vlády, aby se ujaly vedení při řešení syrské krize a odolaly globální uprchlické krizi, během návštěvy Libanonu při příležitosti pátého výročí začátku konfliktu v Sýrii.

Konflikt trvající 5 let nastartoval nejhorší humanitární krizi naší doby. 4,8 milionů Syřanů bylo nuceno hledat útočiště v sousedních zemích a dalších 6,6 milionu vysídlených uvnitř země.

Angelina vyzvala vlády, aby nalezly diplomatické řešení krize, a podívaly se na to, co více mohou udělat pro zajištění bezpečnosti těm, kteří prchají před pronásledováním a válkou. Mimo to dodala že "není čas na emoce, ale je čas na rozumná rozhodnutí, klid a předvídavost."

Angelina navštívila neformálně stanové osady v údolí Bekaa, aby se setkala s uprchlickými rodinami. Pochválila jejich silného ducha a odolnost.

"Při této návštěvě jsem viděla, jak zoufalý je boj o přežití pro rodiny v exilu. Veškeré jejich úspory jsou vyčerpány. Mnoho lidí, kteří začali žít v bytech, v opuštěných nákupních centrech nebo neformálních osadách, se propadá hlouběji a hlouběji do dluhů," řekla.

Více než 1,06 milionů syrských uprchlíků v Libanonu nyní žije pod minimální hranicí pro přežití, nemůžou si dovolit základní potřeby jako jsou potraviny a přístřeší.

"Libanon prokázal neuvěřitelnou štědrost, když přijal více než milion syrských uprchlíků, ale délka a závažnost krize zatáhla zemi do problémů. Zbytek světa musí ukázat mnohem větší solidaritu s uprchlíky a hostujícími zeměmi", řekl zástupce UNHCR Mireille Girard.

UNHCR: Charlie Dunmore, LibanonAngelina jako zváštní velvyslanec pro UNHCR se i tentokrát setkala s dívkou Hala, které se Angelina ujala při předchozích návštěvách. Stejně jako v minulosti nastalo šťastné shledání s Hala. Hala, přišla o rodiče a nyní žije v Libanonu se svými sestrami a bratry:. Rauhaf, Morhauf, Ahmed Nemer a jeho manželka Fatima a jejich dceruška Hamida. Rodina se s Angelinou podělila o sen vrátit se domů do Sýrie. Hala touží po návštěvě matčina hrobu, na který by ji mohla položit květiny.

Jolie se setkala s Hala poprvé v roce 2014, kdy její rodina právě přijela do Libanonu se statusem uprchlík. O rok později se Angie vrátila spolu se svou dcerou Shiloh, která je podobného věku jako Hala. Bohužel, tentokrát Shiloh nemohla doprovodit svou matku do Libanonu, tak alespoň poslala nějaké hračky a papíry, aby mohla Hala pokračovat ve své vášni pro umění.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Angelo Angelo | 17. března 2016 v 16:12 | Reagovat

Je prostě skvělá, Anděl :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.