Moje

Kambodža už nechce víc uprchlíků z Austrálie. Přijala čtyři

1. září 2015 v 9:26 | Irmik
Kambodžská vláda v pondělí oznámila, že nemíní přijmout další imigranty z australských uprchlických táborů. Phnompenh a Canberra před rokem uzavřely dohodu, podle níž Kambodža výměnou za finanční pomoc přislíbila přijmout jihoasijské běžence, již uvázli v australských centrech pro imigranty.

Australská vláda se před voliči chlubila, že žádná loď s běženci nedorazí k australským břehům, jelikož bude včas zadržena ještě na volném moři a poslána do táborů na Papui-Nové Guineji a Nauru. Kambodža tehdy slíbila, že části těchto uprchlíků umožní usadit se na svém území.
"Nemáme v plánu přijmout další uprchlíky z Nauru," prohlásil ale v pondělí mluvčí kambodžského ministerstva vnitra. "V situaci, v níž se nacházíme, nemůžeme přijmout stovky či tisíce běženců. Čím míň jich bude, tím líp," dodal.
Problém je, že doposud přijala pouze čtyři. Tři Indové a jeden člen etnika Rohingů z Barmy žijí ve vile v Phnompenhu vlastněné Mezinárodní organizací pro migraci a dotované Austrálií. Navštěvují zde kurzy jazyka a kultury. Australská vláda odmítla, že by to znamenalo konec dohody.

Pomoc za stamilióny

"Kambodža se zavázala k regionálnímu řešení situace podpisem memoranda o porozumění s australskou vládou, jež předpokládá přesídlení části žadatelů o azyl, kteří budou shledání skutečnými uprchlíky," zdůraznila ministryně zahraničí Julie Bishopová.
Na základě loňské dohody má navíc Kambodža v rámci dodatečné pomoci dostat od Canberry 40 miliónů australských dolarů (676 miliónů korun) bez ohledu na to, kolika žadatelů o azyl se ujme, upozornil deník The Guardian.

znk, Právo

Česko daruje Afghánistánu 140 miliónů

1. září 2015 v 9:25 | Irmik
Osmdesát miliónů korun na podporu rozvojových programů, 60 miliónů na posílení armády a policie. Celkem 140 miliónů daruje česká vláda do konce roku 2017 Afghánistánu jako pomoc na zlepšování podmínek v zemi a při zajištění bezpečnosti.
Naplňuje tak svůj cíl pomáhat lidem v zemích, odkud prchá do Evropy nejvíce lidí. Vládě tento návrh, který má Právo k dispozici, předkládá ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), podle něhož se Česko k této pomoci zavázalo při různých bezpečnostních konferencích v minulosti.

"Musíme se angažovat dříve, musíme se angažovat v místech zdrojů a problémů," zdůraznil ministr. Již dříve Právu řekl, že ČR je připravena prostřednictvím rozvojových programů pomáhat udržet lidi v jejich vlasti.
Potvrdil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Teprve tehdy, když země původu migrace budou schopny ochránit životy a majetek svých občanů a nabídnou jim perspektivu důstojného života, přestanou migranti možná riskovat smrt v poušti nebo na moři," řekl minulý týden Sobotka.

Každoroční pomoc

ČR již loni poslalo na rozvojové programy do Afghánistánu darem 20 miliónů korun. A stejné sumy bude posílat každoročně i nadále. Aby se peníze dostaly tam, kam mají, zvolila ČR cestu jistoty.
Protože politická i bezpečnostní situace v zemi neumožňuje příliš kontrolu použití financí, vybrala česká vláda jako zprostředkovatele Afghánský rekonstrukční svěřenecký fond.
Ten podle Zaorálkova návrhu nejlépe tomuto účelu vyhovuje, protože "financuje projekty v oblastech odpovídajících rozvojovým prioritám afghánské vlády - sektory vzdělávání, zdravotnictví, zemědělství, venkovského rozvoje, infrastruktury a dobrého vládnutí".
Fond, který vznikl před třinácti lety, je navíc pod přímým dozorem Světové banky. Podle jeho internetových stránek od května 2013 dárci přispěli více než 6,3 miliardy dolarů na
rekonstrukční projekty po celé zemi.
ČR nemůže příliš mluvit do toho, jak se peníze použijí. Podle smlouvy s fondem může Česko ovlivnit pouze polovinu částky a vybírat přitom může pouze z projektů, které fond nabízí.
Po pěti miliónech tak putovalo na pomoc zemědělství, které je hlavním odvětvím v zemi, a na rozvoj dovedností. Podle letošního červnového hodnocení ambasády v Kábulu jde o dobře vynaložené peníze.

Napřesrok se rozhodne znovu

Dvacet miliónů korun poputuje od letoška na rozvoj bezpečnostních sil. K podpoře byla ČR vyzvána již v roce 2012. USA tehdy žádaly podporu pro Afghánce až do roku 2024. Většina zemí včetně ČR se zavázala jen do roku 2017 s tím, že o prodloužení rozhodnou později.
"Dar je vyjádřením přesvědčení ČR, že stabilita a rozvoj Afghánistánu, které závisí rovněž na udržitelnosti a akceschopnosti afghánských národních bezpečnostních sil, ovlivňují i bezpečnostní situaci ČR," zdůvodňuje dar ministr.
Peníze půjdou opět přes svěřenecké fondy. Tři čtvrtiny sumy budou určeny armádě, a to na vrtulníkové jednotky, a čtvrtina podpoří policejní síly. Na tomto rozdělení se shodly česká ambasáda v Kábulu a české ministerstvo obrany.
ČR již poskytla v roce 2007 afghánské armádě dar v hodnotě přes 600 miliónů, jehož součástí bylo i dvanáct pro Česko nepotřebných vrtulníků.

Naďa Adamičková, Marie Königová, Právo

Senzační objev: archeologové konečně našli sarkofág s kostrou! Patří Alexandru Velikému?

13. února 2015 v 17:56 | Irmik
Celý svět napjatě očekává, zda byl v Amphipolisu pohřben Alexandr Veliký.

Na tento okamžik s napětím čekali archeologové a milovníci historie po celém světě. Po měsících intenzivních vykopávek na starověkém pohřebišti Amphipolisu v severním Řecku se konečně našel sarkofág s kosterními pozůstatky zatím neidentifikovaného člověka. V každém případě nešlo o obyčejného smrtelníka!

Obrovský vápencový sarkofág o rozměrech 3,23 krát 1,56 metru byl nalezen v hloubce 1,6 metru pod podlahou třetí pohřební komory. Uvnitř kvádru spočívala dřevěná rakev, která se však v průběhu let rozpadla. Zbyly po ní jen bronzové a železné hřebíky a úlomky z kostěné a skleněné výzdoby. To vše bylo spolu s kosterními pozůstatky roztroušeno uvnitř i kolem sarkofágu.

Kosterní nálezy a další genetický materiál budou nyní zkoumat specialisté, aby odhalili identitu zesnulého. Již teď je ale jasné, že jím musela být vysoce prominentní osoba. Nejčastěji se v této souvislosti skloňuje jméno slavného makedonského panovníka Alexandra Velikého nebo jeho matky Olympias. Podle šéfky archeologického týmu Kateriny Peristeri hrob s největší pravděpodobností patřil nějakému muži, jenž byl generálem.

"Je to extrémně drahá stavba, takovou si nemohla žádná soukromá osoba dovolit financovat," sdělila k nálezu hrobky řecká ministryně kultury. "Je to zřejmě pomník nějakého hrdiny, někoho, koho tehdejší společnost uctívala," upřesnila. Hrob Alexandra Velikého, jenž zemřel v Babylonii, ostatně dosud nebyl objeven.

Archeologové nazývají hrobku v Amphipolisu objevem desetiletí. Jde o největší pohřebiště, jaké kdy bylo v Řecku nalezeno. Rozkládá se na kopci zvaném Kasta a pochází ze 4. století před Kristem, tedy z doby, kdy Amphipolis byla hlavním městem makedonského království.

Archeologové na tomto místě doposud odkryli obrovskou kamennou sochu lva, sochy dvou sfing, dvou karyatid a mozaikovou podlahu z barevných oblázků, která zobrazuje únos Persefony.

http://extrastory.cz/

SOS Sýrie. Pomoc obětem konfliktu v Sýrii.

13. července 2013 v 12:37 | Irmik

SOS Sýrie. Pomoc obětem konfliktu v Sýrii.


Člověk v tísni pomáhá syrským uprchlíkům a obětem dlouhotrvajícího konfliktu.
Zajišťuje lékařský materiál pro syrské lékaře ošetřující zraněné přímo v zemi a pomáhá uprchlíkům, kteří ze Sýrie utekli do okolních států.

Člověk v tísni o.p.s.


Společnost Člověk v tísni vznikla v okruhu válečných zpravodajů a novinářů, kterým už nestačilo jen přivážet ze zahraničních cest informace o probíhajících válkách, a začali do oblastí konfliktů vyvážet pomoc. Postupně se Člověk v tísni etabloval jako profesionální humanitární organizace s cílem pomáhat v krizových oblastech a podporovat dodržování lidských práv ve světě.
Jednotlivé sekce společnosti Člověk v tísni:

 • Sekce humanitární a rozvojové pomoci
 • Sekce podpory lidských práv a demokracie
 • Programy sociální integrace
 • Informační a vzdělávací projekty

Společnost Člověk v tísni realizuje humanitární pomoc, dlouhodobé rozvojové projekty a podporuje snahy o demokratizaci a dodržování lidských práv. Za dobu své existence dopravila stovky zásilek s přímou humanitární pomocí a realizovala rozvojové projekty v různých zemích Evropy, Asie i Afriky, konkrétními projekty podpořila disidenty, nezávislé novináře, obhájce lidských práv či představitele demokratické opozice ve více než 37 zemích světa.
Vedle krizové pomoci a rozvojové spolupráce v "méně šťastných" oblastech světa společnost uskutečňuje rozsáhlé projekty také v České republice.

Jak poslat DMS?

Odešlete SMS ve tvaru: DMS SYRIE na číslo 87 777


Cena DMS je 30 Kč. Příjemce pomoci obdrží 27,-Kč
www.darcovskasms.cz

UNHCR: Nejvyšší počet uprchlíků za posledních 18 let

8. července 2013 v 18:25 | Irmik
9.06.2013 - V roce 2012 byl na světě historicky nejvyšší počet uprchlíků od roku 1994. K situaci výrazně přispívá konflikt v Sýrii. Komisariát OSN pro uprchlíky (UNHCR) včera zveřejnil svou výroční zprávu Global Trends, v níž analyzuje rok 2012 na základě údajů poskytnutých vládami, nevládními organizacemi a na základě svých vlastních dat.

Světový den uprchlíků 2013_Global trends_big
Na konci roku 2012 bylo ve světě více než 45 milionů lidí na útěku z domova, o zhruba tři miliony více než v roce předešlém. Zpráva UNHCR mluví o celkem 15,4 milionech uprchlíků (lidé, kteří odešli za hranice vlastní země), 937 tisících žadatelích o azyl a 28,8 milionech lidí, kteří opustili domov, ale zůstávají v hranicích své země.
Hlavní příčinou k opuštění domova zůstávají válečné konflikty. Více než polovina (55%) všech uprchlíků registrovaných UNHCR pochází z pouhých pěti - válkou postižených - zemí: Afghánistán, Somálsko, Irák, Sýrie a Súdán.
"Jsou to alarmující čísla," komentoval vydání zprávy šéf UNHCR António Guterres. Jen za rok 2012 opustilo své domovy 7,6 milionů lidí, z toho 1,1 milionu jako uprchlíci do zahraničí a 6,5 milionu jako běženci uvnitř vlastní země. To znamená, že každé 4 vteřiny je jeden člověk nucen opustit svůj domov.

Náramek a trička „Believe in Zero“ v prodeji

8. července 2013 v 18:14 | Irmik
Podpořte programy UNICEF nákupem trička a náramku "Věřím v nulu - Believe in Zero"! Připojte se k našemu přesvědčení, že počet dětí, které umírají zbytečně, může být NULA.


 • v e-shopu UNICEF ČR
 • v pražských prodejnách UNICEF (Rytířská 31 - Praha 1 • OD Kotva - Praha 1 • nám. Kinských 6 - Praha 5)
Nákupem trička anebo náramku "Believe in Zero" nám pomůžete v našem úsilí snížit počet nejmenších dětí, které umírají zbytečně, protože příčinám jejich úmrtí je možné snadno předejít.

Na podvýživu a běžné nemoci, proti kterým existuje očkování nebo jednoduchý lék, stále ještě ve světě každý den umírá 19 000 dětí ve věku do pěti let. Těmto úmrtím lze přitom zabránit jednoduchými programy, na kterých se významně podílí UNICEF - očkováním proti hlavním dětským smrtelným nemocem, budováním toalet, podporou hygieny, zajišťováním přístupu k čisté vodě, distribucí moskytiér na ochranu před komáry přenášejícími malárii...

Děti umíraly somálským matkám cestou do tábora hladem a vyčerpáním

20. července 2011 v 22:25 | Irmik
OSN vyhlásila ve středu hladomor ve dvou oblastech na jihu Somálska, v Bakúlu a Dolním Šabele. Situace je tak špatná, že radikální islámská organizace aš-Šaháb blízká al-Káidě, která jih Somálska ovládá, umožňuje zahraničním humanitárním organizacím vstup a dodávky pomoci.

Jak pomoci hladovějícím lidem v Africe?
SMS ve tvaru: DMS UNICEF na číslo 87777. Cena DMS je 30 Kč, UNICEF z toho obdrží 27 korun. SMS zprávy v hodnotě 30 korun je možné posílat také ve tvaru "DMS SOS SOMALSKO" na číslo 87777

Situace je zcela zoufalá. V táboře Safety v hlavním městě Mogadišu, kde se bojuje, se tísní na 4000 lidí. Spí se na zemi. Některé děti jsou těžce podvyživené, další mají oteklé končetiny. Do tábora dorazila i Amina, která musela ujít 50 kilometrů, než se dostala na nákladní auto. Když ale dorazila do tábora, její roční syn, kterého nesla na zádech, byl mrtvý.

Habiba zase šla s pěti dětmi 200 kilometrů z vesnice u Buurkahaby na jihozápadě země. Z dětí cestu zvládly jen tři, nejmenší ve věku dvou a pěti let zemřely.
Sonia Zambakides z organizace Save The Children řekla BBC: "Mluvila jsem s matkami a s dětmi, děti vypadaly, že mají tak devět měsíců nebo rok, ale matky mi řekly, že mají tři čtyři roky."

Některé z matek šly bez jídla šest dní, aby se dostaly k pomoci

Hladomor byl v zemi vyhlášen poprvé po 19 letech. Vyhlašuje se, když 30 procent dětí trpí akutní podvýživou, když dva dospělí nebo čtyři nezletilci z každých deseti tisíc lidí zemřou každý den hlady a když denní energetická hodnota jídla poklesne pod 2100 kCal.

Největším suchem na východě Afriky za 60 let je postiženo 10 miliónů lidí v celé oblasti. Ze Somálska uteklo kvůli hladomoru do sousední Keni a Etiopie 166 000 lidí.
Hladomor postihl polovinu obyvatel Somálska, tedy něco přes tři a půl miliónu lidí. Z nich žije 2,8 miliónu na jihu.

Radikálové ustoupili

Situaci komplikuje občanské válka v zemi. Její jižní část ovládla radiální islámská skupina aš-Šaháb napojená na al-Káidu. Ta v roce 2009 vyhlásila zákaz vstupu pro zahraniční humanitární pracovníky na území, která ovládá. Nyní tento zákaz zmírnila a pomoc může přicházet.
"Aktivity aš-Šaháb dělají současnou situaci horší," uvedla Johnnie Carsonová z amerického ministerstva zahraničí, které má na starosti africké záležitosti. Bojí se, že část pomoci se bude muset dodávat radikálům ve formě daně.
Mluvčí úřadu OSN pro uprchlíky Adrian Edwards řekl, že situace pro humanitární pracovníky v Somálsku není taková, jaká by měla být: "Velmi nutně potřebujeme lepší přístup, abychom mohli reagovat na rozsah krize."
Světový program pro výživu OSN se nyní pokouší poskytovat potraviny půldruhému miliónu lidí, ale má přístup jen k 500 000.
Koordinátor pomoci OSN pro Somálsko Mark Bowden uvedl, že v příštích dvou měsících bude na pomoc postiženým potřeba 300 miliónů dolarů.

novinky.cz

Malárie zabíjí každých 30 sekund 1 ditě. Pomozte nám to změnit!

18. června 2011 v 16:25 | Irmik
Podpořte projekt "UNICEF proti malárii"

PŘISPĚT MŮŽETE:


• Odesláním dárcovské SMS ve tvaru: DMS UNICEF na číslo 87777
(Cena DMS je 30 Kč, UNICEF od Vás obdrží 27 Kč.)

Nákupem Dárku pro život v podobě moskytiéry


Dar Českému výboru pro UNICEF je daňově odčitatelnou položkou. Všem dárcům na požádání vystavíme potvrzení o přijetí daru.Pro nás jen obtížný hmyz.
Pro 2 200 dětí denně nelítostný zabiják.

Každou noc maminky ve více než 100 zemích světa čelí krutému rozhodnutí: musí zvolit, které z dětí bude spát pod sítí, jež je ochrání před komáry přenášejícími malárii, a které budou vystaveny riziku smrtelné nemoci, jež si každých 30 sekund vyžádá život jednoho dítěte.
Dále čtěte v celém článku

Ona dnes

23. dubna 2011 v 17:20 | Irmik
Velmi poutavý článek o ředitelce české pobočky UNICEF, která se jmenuje Pavla Gomba. Článek vyšel minulý týden jako příloha k Mladé frontě v časopisu Ona dnes.

Rozpad největší africké země se blíží, jižní Súdán hlasoval pro samostatnost

25. ledna 2011 v 17:56 | Irmik
O víkendu vyvrcholilo týdenní referendum v jižním Súdánu a všeobecně se má za to, že jeho výsledek, jenž má být oficiálně oznámen počátkem února, povede k rozdělení této největší africké země na dva samostatné státy. Mělo by se tak stát nejpozději v červenci.Vypsání referenda bylo výsledkem mírové dohody, která ukončila občanskou válku mezi muslimským severem a křesťanským a aniministickým jihem země. Zahynuly v ní přes dva miliony lidí. Dohoda vyprší právě v červenci. Očekávané osamostatnění jihu s metropolí Džuba připraví Súdán o třetinu území a téměř čtvrtinu obyvatelstva.

V historickém všelidovém hlasování rozhodovaly téměř čtyři miliony registrovaných jihosúdánských voličů od 9. do 15. ledna. První předběžné výsledky v neděli podle očekávání potvrzují vůli tamních obyvatel po odtržení.

Problémem může být ropa

Na severu i jihu se již promýšlejí kroky k pokud možno hladkému a bezkonfliktnímu rozdělení země. Bude třeba hlavně vyřešit některé otevřené územní a hraniční otázky.

Otevřená je především otázka ropné oblasti Abyei na pomezí mezi severem a jihem. Právě tam je podle analytiků nejpravděpodobnější místo, kde by napětí mezi oběma částmi země mohlo vyústit v násilnosti. Vyřešit bude také třeba vytyčení hranic a ropná práva.

Súdánský prezident Umar Bašír a prezident poloautonomního jižního Súdánu Salva Kiir se prý v příštích dnech sejdou v Chartúmu a budou jednat právě o těchto otázkách.

Hlasování proběhlo v klidu

Čelný představitel Strany národního kongresu (NCP) Ibráhím Ghandúr již v pátek v Chartúmu prohlásil, že referendum o nezávislosti jižního Súdánu je z velké části regulérní a že jeho vládnoucí strana severního Súdánu bude respektovat jeho výsledek.

Zvláštní vyslanec USA v regionu Scott Gration krátce před ukončením referenda potvrdil, že bude-li referendum klidné a jeho výsledky budou uznány, mohly by USA škrtnout Súdán ze seznamu států, které podporují terorismus. Súdán byl na seznam zapsán v roce 1993 za to, že prý poskytoval útočiště mezinárodním teroristům včetně Usámy bin Ládina.

Podle komise pro referendum se účast v lidovém hlasování pohybovala kolem 83 procent ze čtyř milionů oprávněných voličů. Podmínkou platnosti referenda byla přitom účast šedesátiprocentní. Nebyly hlášeny vážnější incidenty ani podvody. S průběhem hlasování vyjádřil spokojenost i bývalý americký prezident Jimmy Carter, který vede misi zahraničních pozorovatelů v jižním Súdánu.

Jižní Súdán hlasoval pro samostatnost

Téměř všichni lidé, kteří se na jihu Súdánu účastnili referenda o jeho budoucnosti, hlasovali pro osamostatnění jižního Súdánu. S odkazem na tamní představitele o tom v pátek informovala BBC.

pátek 21. ledna 2011, 15:28 - Džuba

Podle vyjádření hlasovalo pro nezávislost 99 procent lidí. Oficiální výsledky ale budou vyhlášeny až příští měsíc. Pozorovatelé nicméně o nich nepochybují. Vedení jižního Súdánu však varovalo lid, aby s oslavami posečkal.

Vypsání referenda bylo výsledkem mírové dohody, která ukončila občanskou válku mezi muslimským severem a křesťanským a aniministickým jihem země. Zahynuly v ní přes dva milióny lidí. Dohoda vyprší právě v červenci.Prezident Umar Bašír dříve uvedl, že rozdělení největšího afrického státu bránit nebude.

V Tunisku vyhlásili výjimečný stav, prezident uprchl ze země

14. ledna 2011 v 20:38 | Irmik
Tunisko se po týdnu protestů ocitlo v chaosu. V pátek nejprve prezident rozpustil vládu a pak podle agentury Reuters uletěl ze země na Maltu, uvedla BBC. Jeho rodina je prý zatčena. V zemi je vyhlášen výjimečný stav. Armáda obklíčila mezinárodní letiště.

Proti demonstrantům použili slzný plyn

V centru Tunisu se v pátek na náměstí sešlo osm tisíc demonstrantů den poté, co prezident Ben Ali, který stojí v čele země už 23 let, ve čtvrtek oznámil, že odejde v roce 2014 a nebude usilovat o znovuzvolení. Policie proti nim použila slzný plyn. Demonstranti chtěli, aby odešel hned.

Prezident rozpustil vládu s tím, že volby se budou konat do šesti měsíců. Ministr zahraničí uvedl, že prezident je připraven vypsat parlamentní volby ještě před prezidentskými. Podle něj řekl, že paralelní prezidentské a parlamentní volby se již nebudou konat, a rozhodl o vytvoření komise, která se má zabývat změnou volebního zákona. Tím tak prý přijal princip voleb do zákonodárného sboru před volbami hlavy státu v roce 2014.

Podle posledních zpráv ale prezident ze země uprchl a jeho rodina byla zadržena. Mezinárodní  letiště je obklíčeno armádou a vzdušný prostor uzavřen.
Funkci prezidenta prý zaujímá nyní premiér, ač byla vláda rozpuštěna.

Další oběti

Oficiální počet obětí je stále 23. Humanitární organizace uváděly už ve čtvrtek 60 obětí. Podle tuniských zdravotníků citovaných agenturou AP v Tunisu a na jeho předměstích při nepokojích jen od čtvrtečního večera zahynulo 13 lidí a desítky dalších utrpěly zranění.

Thomas Cook odvezl turisty domů

Britská cestovní kancelář Thomas Cook kvůli eskalaci napětí vyslala už šest charterových spojů, aby odvezly do vlasti její klienty, kteří jsou v Tunisku na dovolené. V zemi bylo v pátek 1800 jejích klientů.


Porušoval lidská práva

Zín Abidín bin Alí získal vojenské vzdělání na prestižních školách ve Francii a USA. V roce 1964 byl jedním z organizátorů národní armády. V letech 1974 až 1977 působil jako vojenský atašé v Maroku, v roce 1977 se stal ředitelem národní bezpečnosti. Od dubna 1980 byl čtyři roky velvyslancem v Polsku. V roce 1985 se stal ministrem národní bezpečnosti a rok nato ministrem vnitra a záhy premiérem. Po šesti týdnech v úřadě se mu podařilo svrhnout díky lékařům prezidenta, takže tuto funkci od listopadu roku 1987 vykonává sám.
Bin Alí v zemi dosáhl politické stability a silného ekonomického růstu, ovšem za cenu porušování demokratických principů a lidských práv. V roce 1999 sice zavedl pluralitní volby (do té doby byl jen jeden kandidát), ale v roce 2002 se mu referendem podařilo změnit ústavu tak, že prezident může být zvolen libovolněkrát (předtím to šlo nejvýše třikrát).

blesk, Novinky

Záplavy totálně devastují Austrálii

12. ledna 2011 v 20:28 | Irmik
Další vlna záplav prudce zvýšila počet obětí v Austrálii. Zatímco do pondělí jich bylo od předvánočních dnů v Queenslandu deset, v pondělí si blesková povodeň v devadesátitisícové Toowoombě vyžádala jedenáct obětí včetně čtyř dětí, uvedla SkyNews. Postiženo povodněmi je už 40 měst.

Bahnitá voda se valí Toowoombou.

Další vlna záplav prudce zvýšila počet obětí v Austrálii. Zatímco do pondělí jich bylo od předvánočních dnů v Queenslandu deset, v pondělí si blesková povodeň v devadesátitisícové Toowoombě vyžádala jedenáct obětí včetně čtyř dětí, uvedla SkyNews. Postiženo povodněmi je už 40 měst!!!

U části z 66 pohřešovaných se předpokládá, že jsou zřejmě po smrti. Dalších čtyřicet lidí se podařilo vyprostit z odříznutých budov a aut. Další neupřesněný počet lidí ale zůstává v nebezpečné situaci, jelikož bouřky a neustávající lijáky brání vrtulníkům dosáhnout postižených oblastí.

Proud vody byl tak silný, že nejen odnášel auta, ale převaloval jimi a vršil jedno na druhé. "Náš Queens Park se změnil v bouřící řeku," řekla Karen Sargentová, "Bylo to hrozivé." Podle ní voda odnesla i lodní kontejner.
Profesor Roger Stone, který byl až do pondělí přesvědčen, že Austrálie má lepší výstražný systém, uvedl, že město se změnilo v bitevní pole.

Masivní povodňová vlna se přihnala na Brisbane

K třetímu největšímu australskému městu Brisbane se ve středu přihnala povodňová vlna. Očekává se, že než ve čtvrtek stejnojmenná řeka Brisbane dosáhne maxima, zaplaví voda téměř 20 000 domů. Největší povodně sužují sever Austrálie už měsíc.

Premiérka Queenslandu Anna Blighová považuje situaci za vážnou, což potvrzují její slova: "Testuje to naše nouzové zdroje a bude to testovat nás jako komunitu. Může to v okamžiku zlomit naše srdce, ale nás to nezlomí."

Meteorologové varovali, že bouřky a lijáky budou pokračovat ještě během úterý. Hrozí tak další bleskové povodně. Voda poškodila silnice a přerušila železniční dopravu po celém státě a zatopila i některé doly a přístavy. Přerušen je vývoz uhlí i cukru. Škody, které počítají mimo jiné s nutnou výstavbou nových domů, obnovou infrastruktury a obchodů, byly do pondělí odhadovány na pět miliard australských dolarů (94 miliard Kč).


Zdroj: novinky.cz

KLDR zaútočila na jihokorejský ostrov, padli dva vojáci

23. listopadu 2010 v 19:48 | Irmik
Až dvě stovky dělostřeleckých granátů vypálila v úterý severokorejská armáda na území Jižní Koreje. Střely zasáhly několik budov, které začaly hořet. Jihokorejci střelbu opětovali. Dva jihokorejští vojáci zemřeli, uvedla agentura Jonhap.

Dnes 7:34 - Soul
(Aktualizováno: 13:54 )

Přestřelka se udála na západě Korejského poloostrova v úterý odpoledne místního času. Vojáci KLDR pálili na jihokorejský ostrov Jonpchjong. Obyvatele údajně předem varovali přes tlampače. Podle jihokorejské stanice YTN vzplálo 60 až 70 domů, na televizních záběrech se nad ostrovem s 1200 až 1300 obyvateli vznášel kouř. Několik granátů dopadlo do moře.

Jihokorejská armáda vyhlásila poplach a k ostrovu byly povolány bojové letouny F-16. Zprávy nejprve hovořily o dvou až čtyřech zraněných vojácích. Jihokorejská agentura Jonhap později informovala o dvou mrtvých a dvou vážně zraněných. Zranění dalších deseti vojáků byla lehčí. BBC uvedla, že mezi zraněnými jsou i čtyři civilisté.

Epidemii AIDS se podařilo zastavit, uvedla OSN

23. listopadu 2010 v 19:36 | Irmik
Ženeva

Celosvětově se loni nově nakazilo virem HIV 2,6 miliónu lidí, což je o pětinu méně než v roce 1999, kdy epidemie vrcholila. Na nemoci spojené s AIDS zemřelo loni 1,8 miliónu lidí, přičemž v roce 2004 jich bylo 2,1 miliónu.
Podle statistik z roku 2009 se také snížil celkový počet lidí infikovaných HIV z 33,4 miliónu v roce 2008 na 33,3 miliónu. Nejméně v 56 zemích se podařilo stabilizovat počet nově nakažených, nebo ho významně snížit.
Úbytek počtu infikovaných hlásí v posledních letech především země v subsaharské Africe, které jsou nemocí nejvíce postižené. Odtamtud pochází 70 procent případů nově nakažených, v regionu se loni nakazilo HIV 1,8 miliónu lidí a 1,3 miliónu jich zemřelo na nemoci související s AIDS, čtvrtina z nich na tuberkulózu. Počty nově nakažených klesly zejména v JAR, Zambii, Zimbabwe a Etiopii.
Na druhou stranu je ale sedm zemí, z toho pět ve východní Evropě a Střední Asii, kde počet nově nakažených stoupl o 25 procent.

Uganda

16. listopadu 2010 v 18:26 | Irmik
uganda

Uganda, 2010: Chlapci dívající se přes okno v jejich domě v Busoru III vesnici, bývalý vysídlený tábor. Děti v Ugandě stále čelí přetrvávající chudobou a vysokou mírou kojenecké a dětské úmrtnosti. I přes snížení dětské úmrtnosti o 27 procent od roku 1990 je Uganda stále zemí s největším počtem dětské úmrtnosti. Cílem je snížit úmrtnost dětí mladších pěti let alespoň o dvě třetiny.

© UNICEF / Shehzad Noorani
Překlad: Irmik
Zdroj: Facebook
http://www.unicef.org/

Haitské rodiny se stěhují do nových domů

5. listopadu 2010 v 14:04 | Irmik
Pro označení osob na fotce klikněte na jejich obličej.

David L. Meyer - generální ředitel Hand of Hope

"Od té doby co zemětřesení zničilo Haiti loni v lednu jsme tvrdě pracovali na pomoce lidem postavit se na nohy. Dnes jsme pomohli 50 rodinám (což je přibližně 250 lidí) přestěhovat se do svých zbrusu nových domovů. Tito lidé žili ve stanech celých 10 měsíců.

"... Domovy vykreslené v zářivých barvách Karibiku jsou plně zařízené a vybavené pro lidi handicapované. Většina rodin má alespoň jednoho člena rodiny, který je po amputaci. Lidé křičeli a radovali se, když dostali klíče od svých nových domovů. Děkujeme všem partnerům a především "Love a Child", které to vše pomohlo umožnit. Nyní pracujeme na dalších 50 domech!"

Jak pomoci?

8. září 2010 v 18:49 | Irmik

Jak pomoci lidem v Pákistánu?


Pomocí DMS:

Na pomoc lidem a oblastem postiženým nedávnými bleskovými povodněmi již dárci poslali více jak 291 tisíc DMS, což představuje částku přesahující 7,8 milionu korun. Další příspěvky vybírají zapojené neziskové organizace přímo na své sbírkové účty, kde již shromáždily přes 26 milionu korun! Pomoc s vysoušením a odklízením škod je stále potřeba. Připomínáme možnost jak jednoduše a rychle přispět. Stačí zaslat sms v jednom z níže uvedených tvarů na jednotné číslo 87777.
Více o aktivitách zapojených organizací a možnostech přispět na www.darujspravne.cz/povodne
 • DMS SOSPOVODNE - Člověk v tísni
 • DMS POMOCPOVODNE - Diakonie ČCE
 • DMS POVODNE2010 - Charita ČR
 • DMS ADRA - Nadace Adra
 • DMS CCK - Český červený kříž
 • DMS ARMADASPASY - Armáda spásy
 • DMS EURONISA - Nadace Euronisa


Pomocí účtů:

Adra: Sbírkový účet  4028 4028/0300, variabilní symbol 391

Člověka v tísni: Sbírkový účet 72027202/0300, na který je možné přispět i online pomocí: platby PaySec a platební karty.
www.clovekvtisni.cz
  

Armáda spásy: sbírkového účtu 705 705 705 / 2700 nebo použitím elektronické peněženky Paysec či platbu kartou.
www.euronisa.cz
Doporučuji navštívit i jednotlivé stránky, kde se dozvíte víc. Pokud máte dotazy naleznete tam určitě i příslušné e-mailové adresy.

+

A teď z trochu jiného soudku. Přidávám také možnost zaslání DMS pro Matěje o kterém jste určitě slyšeli. Tento příběh mě opravdu zasáhnul. Proto to sem dávám. Kdo neslyšel, více si můžete přečíst TADY!

Na případ malého Matěje, který má nyní po běžné operaci mandlí těžce poškozený mozek, v minulých dnech upozornila média. Rodiče Matěje ve spolupráci s Nadací rozvoje občanské společnosti vypsali veřejnou sbírku na jeho pomoc a zajištění péče. Přispívat je možné také pomocí DMS MATEJ na 87777. Více na: http://www.darcovskasms.cz/projekt-559/konto-matej.html a na www.promateje.cz

Cena jedné DMS je 30,-, na pomoc pro Matěje půjde 27,-.

Fotky záplav v Pákistánu 2010

8. září 2010 v 16:29 | Irmik

Pakistan flood victims

9. srpna 2010 v 11:44 | IrmikDMS PAKISTAN na pomoc obětem záplav

8. srpna 2010 v 14:25 | Irmik
Organizace Člověk v tísni, Český červený kříž a Charita ČR mobilizovaly své veřejné sbírky na pomoc obětem ničivých záplav v severním Pákistánu. Pomoc lze přispěním na sbírkové účty nebo pomocí DMS s unikátním heslem na jednotné číslo 87777:
 • DMS PAKISTAN
 • DMS CCK
 • DMS POMOCPAKISTAN
Přírodní katastrofa si podle dostupných zpráv vyžádala přes tisíc obětí a zasáhla přes 1,5 milionu lidí. Desetitisíce lidí trpí infekčními nemocemi. Peníze ze sbírky budou využity na zajištění základních životních potřeb obyvatel regionu. Koordinátoři společnosti se nyní připravují na odlet na místo katastrofy. Člověk v tísni na okamžitou pomoc také uvolnil 500 000 korun ze svého humanitárního fondu Klub přátel. (3.8.2010)

Silné monzunové deště a následné záplavy zasáhly téměř celé území Pakistánu na konci července. Mezi nejvíce postižení oblasti patří provincie Chajbar Pachtunchvá z centrem v Péšávaru a provincie Paňdžáb a Baluchistán. Statisíce lidí zde přišly o své domovy a veškerý svůj majetek. Člověk v tísni už v Pákistánu působil po zemětřesení v roce 2005.


Z aktualit Člověka v tísni:

Vyplavení lidé v Pákistánu nutně potřebují potraviny, přístřešky, přikrývky a přístup ke kvalitní pitné vodě. Ve středu začnou místní spolupracovníci Člověka v tísni v oblasti rozdělovat na 60 tisíc tablet na její čistění. Na místo také ve čtvrtek (5.8.) odletí dvojčlenný tým koordinátorů, kteří budou organizovat pomoc přímo v postiženém regionu. Povodně podle posledních údajů zasáhly přes tři miliony lidí.
"Situace na místě je nepřehledná. Některé zaplavené oblasti jsou stále nedostupné. Očekáváme, že s dalšími přicházejícími informacemi poroste také rozměr následků katastrofy a potřeby místních lidí. Uvítáme jakoukoli finanční účast veřejnosti," řekl zástupce ředitele humanitární a rozvojové sekce Člověka v tísni Jan Mrkvička. Na severozápadě země živel například zničil nejméně 29 mostů a obyvatelé obcí a měst se tak najednou ocitli na nepřístupných ostrovech.

ang oddělovač

Povodně zasáhly sever republiky

08.08.10

Vydatné deště zaplavily zejména Liberecký kraj, ale i Střední Čechy. Děšť nyní postupně slábne, řeky klesají, nicméně stav ohrožení na mnoha místech trvá. Záplavy mají již také 5 obětí na životech. V tuto chvíli bude největší potřeba pomoci s vysoušením a odklízením škod. Finančně můžete přispět několika organizacím, které mají aktivní sbírky pomoci s DMS hesla:
 • DMS SOSPOVODNE - Člověk v tísni
 • DMS POMOCPOVODNE - Diakonie ČCE
 • DMS POVODNE2010 - Charita ostravsko-opavská
 • DMS ADRA - Nadace Adra
na jednotné číslo 87777.
 
 

Reklama